Szansa przedsiębiorców na usprawnienie postępowania administracyjnego
Konieczność długotrwałego oczekiwania na zakończenie postępowania nie ogranicza się tylko do spraw cywilnych. Dużą cierpliwością muszą wykazywać się też przedsiębiorcy oczekujący na załatwienie sprawy w postępowaniu administracyjnym, czy też rozstrzygnięcie w następującym po nim czasem postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Nie są odosobnione przypadki, gdy kierując się potrzebą szybkiego załatwienia sprawy, przedsiębiorcy zmuszeni są rezygnować z dochodzenia swoich racji w ramach postępowania odwoławczego, czy też sądowoadministracyjnego pomimo dysponowania silnymi argumentami. W sprawach, których charakter na to pozwala lepszym rozwiązaniem może okazać się np. wypełnienie obowiązków bezzasadnie nałożonych na stronę w wydanej na jej rzecz decyzji niż kwestionowanie rozstrzygnięcia w tym zakresie w długotrwałym postępowaniu. Często takie rozwiązanie będzie szybsze i mniej kosztowne niż uruchomienie procedury odwoławczej i oczekiwanie na jej wynik. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że organ administracji, który wydał wadliwą decyzję może tkwić w przekonaniu, że skoro adresat decyzji jej nie kwestionuje, to wszystko jest w najlepszym porządku. W konsekwencji organ może mieć większą skłonność do powielania w przyszłości tych samych błędów.
Z przedstawionych względów ze wszech miar pożądane są zmiany przepisów, które mogą przyczynić się do sprawniejszego załatwiania spraw administracyjnych lub sądowoadministracyjnych. Nadzieję na częściowe przynajmniej usprawnienie postępowań dają niektóre regulacje przewidziane w ustawie z 7 kwietnia 2017 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (wchodzi w życie 1 czerwca 2017 roku; dalej: ustawa)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta