Jak naprawić skutki wadliwego działania spółek
O ile prawo prowadzenia spraw spółki przysługuje każdemu członkowi zarządu, to warunki reprezentowania spółki określane są w kodeksie formalnie, i wymagają rygorystycznego przestrzegania.
Reprezentowanie spółki rozumiane jako jej działanie w stosunkach zewnętrznych, podlega w myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych większemu sformalizowaniu, niż to jest w odniesieniu do „prowadzenia spraw spółki", rozumianych jako czynności faktyczne i organizacyjne związane z bieżącym funkcjonowaniem jej przedsiębiorstwa. I tak, o ile prawo prowadzenia spraw spółki przysługuje każdemu członkowi zarządu, to warunki reprezentowania spółki określane są w kodeksie formalnie, i wymagają rygorystycznego przestrzegania.
W przypadku zarządu wieloosobowego, działanie w imieniu spółki odbywa się na zasadach określonych w umowie spółki. Występują też sytuacje, gdy spółkę reprezentuje inny, niż zarząd organ, lub decyzji zarządu musi towarzyszyć zgoda innego organu.
- Co na to kodeks spółek handlowych
Art. 205
§ 1 Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
Art. 210
§ 1 W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta