200 lat temu powstała pierwsza giełda papierów wartościowych w Warszawie
Choć GPW działa od 26 lat, to warszawski rynek kapitałowy ma tradycję sięgającą czasów Królestwa Polskiego.
hubert kozieł
12 maja 1817 r. w Warszawie powstała Giełda Kupiecka – pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce. Ustanowiono ją na mocy wydanego miesiąc wcześniej postanowienia namiestnika Królestwa Polskiego gen. Józefa Zajączka o „zaprowadzeniu giełdy w Warszawie".
Skromne początki
Na warszawskiej Giełdzie Kupieckiej w pierwszych latach jej funkcjonowania handlowano jedynie walutami, wekslami oraz towarami. W październiku 1826 r. pojawiły się na niej pierwsze publiczne papiery wartościowe – listy zastawne Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Rynkiem zarządzali Starsi Giełdy, czyli przedstawiciele gildii kupieckiej. To oni utrzymywali porządek podczas sesji, zbierali informacje od maklerów o kursach weksli i zagranicznych walut oraz o zawartych transakcjach. Informacje te ogłaszali w cedule giełdowej wydawanej pod nazwą „Tabella Kursów Wexlów i Pieniędzy" ukazującej się w poniedziałki i czwartki (biuletyn z cenami towarów wychodził w środę). Sesja giełdowa odbywała się między 12.00 a 13.00, a wstęp na giełdę był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta