Potrącenia nie tylko z wynagrodzeń
Od 1 lipca kwota wolna od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego z tytułu świadczeń innych niż alimentacyjne wynosi 750 zł. O czym jeszcze w tym zakresie powinny pamiętać biura rachunkowe prowadzące kadry swoich w klientów?
Pracodawca lub działające w jego imieniu biuro rachunkowe, sporządzając listy płac dla pracowników, często muszą uwzględniać potrącenia, wynikające z kierowanych do niego pism od komorników sądowych lub administracyjnych organów egzekucyjnych. Potrącenia te mogą dotyczyć nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale także zasiłków wypłacanych przez pracodawcę w imieniu ZUS. Jeśli pracodawca dokonuje potrąceń z wynagrodzenia za pracę, to w swoich działaniach i obliczeniach kieruje się przepisami kodeksu pracy (art.87–91 k.p.), natomiast w odniesieniu do potrąceń z zasiłków musi stosować przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 139–140 ustawy o FUS).
Zasady potrąceń
Potrącenia z zasiłków dotyczą tylko tych pracodawców i zleceniodawców, którzy są uprawnieni do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Zasiłki te, jako świadczenia pieniężne, podlegają potrąceniom i egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego, który otrzymuje zakład pracy jako ich płatnik. W praktyce, większość zajęć otrzymywanych przez pracodawcę obejmuje zarówno wynagrodzenie za pracę, jak również zasiłki, które zgodnie z art. 833 § 5 kodeksu postępowania cywilnego potrącane są według przepisów o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta