Spółka nie wydała grosza na zachętę dla pracowników i zapłaci CIT
Akcje własne nabyte nieodpłatnie od akcjonariuszy są dla firmy przychodem podatkowym, którego wartość należy określić na podstawie cen rynkowych.
W czerwcu 2016 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT w zakresie skutków podatkowych związanych z nabyciem oraz przekazaniem akcji własnych. Wyjaśniła, że dla docenienia dotychczasowych zasług i kwalifikacji wyróżniających się pracowników, w celu ich motywowania oraz wzmocnienia więzi łączących ich z firmą, zamierza wprowadzić program motywacyjny. Zostanie on wprowadzony uchwałą nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Z wniosku wynikało, że po spełnieniu warunków określonych w uchwale kluczowi pracownicy nabędą prawo do nieodpłatnego nabycia akcji spółki. Będzie ono realizowane w drodze nieodpłatnego nabycia od spółki akcji własnych, po ich uprzednim nabyciu od dotychczasowych akcjonariuszy.
Spółka zapytała czy w związku z nabyciem oraz przekazaniem akcji własnych uzyska dochód opodatkowany CIT, wiążący się z koniecznością zapłaty daniny.
Sama uważała, że otrzymanie przez nią akcji własnych celem ich wydania pracownikom nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Przeciwnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta