Kontrole podatkowe w zakresie cen transferowych
CIT | Zwykle kontrolujący wzywają najpierw do przedłożenia dokumentacji podatkowej. W zależności od specyfiki zawieranych transakcji oraz zawartości dokumentacji pojawiają się prośby o podstawy ustalenia cen lub pytania czy sporządzano ich analizę.
1. Czy ceny transferowe mogą być kontrolowane?
Tak. Obszar cen transferowych związany jest z rozliczeniami podatkowymi – stosowanie nierynkowych cen może doprowadzić do zaniżenia podatku dochodowego płaconego w Polsce. W związku tym, ceny transferowe mogą podlegać kontroli, tak jak inne kwestie związane z rozliczaniami podatkowymi.
Zasadniczo czynności, które potocznie nazywamy kontrolą, mogą być przeprowadzane na podstawie działu V ordynacji podatkowej („czynności sprawdzające"), działu VI ordynacji („kontrola podatkowa") oraz działu V ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej („kontrola celno-skarbowa").
Nieco upraszczając można powiedzieć, że celem powyższych czynności kontrolnych jest sprawdzenie, czy podmioty powiązane zawierają między sobą transakcje (oraz dokonują innych tzw. „zdarzeń gospodarczych") na warunkach rynkowych i czy nie dochodzi do zaniżenia podatku płaconego w Polsce.
2. Jak wyglądają kontrole w zakresie cen transferowych? Jaka jest praktyka?
„Kontrole" w zakresie cen transferowych – rozumiane zarówno jako kontrole podatkowe, jak i celno-skarbowe – odbywają się analogicznie jak w przypadku pozostałych obszarów podatkowych.
Zgodnie z ordynacją podatkową kontrolę podatkową zasadniczo poprzedza dostarczenie zawiadomienia o kontroli. Sama kontrola odbywa się nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta