Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić z błędnie ustaloną i wypłaconą dywidendą

19 lipca 2017 | Ekspert księgowego | Edyta Kalińska

Jeśli spółce nie uda się egzekwować nienależnie podzielonego zysku od odpowiedzialnego za to członka zarządu, to musi wystąpić do pozostałych wspólników. Odpowiadają oni za ubytek w majątku spółki równy kapitałowi zakładowemu.

Zarząd spółki błędnie wyliczył wielkość wypłacanych poszczególnym wspólnikom dywidend – jeden z nich otrzymał wypłatę przewyższającą należną mu z tego tytułu kwotę. Wspólnik sprzedał swoje udziały i nie ma z nim kontaktu. Czy można domagać się zwrotu nienależnej wypłaty od członka zarządu odpowiedzialnego za tę wypłatę? gdy jak postąpić, gdy nie uda się wyegzekwować tej kwoty? – pyta czytelniczka.

Decyzja o podziale zysku wypracowanego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) należy do wspólników z wyjątkiem przypadków, gdy umowa spółki wyłącza tę kwestię spod kompetencji zgromadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10804

Wydanie: 10804

Spis treści
Zamów abonament