W prywatnym najmie wolno rozliczać koszty
8.5-proc. ryczałt nie jest jedynym i nie zawsze najkorzystniejszym sposobem rozliczania przychodów z czynszów. Ogólne zasady pozwolą pomniejszyć je o odpisy amortyzacyjne mieszkania, opłaty na pozyskanie najemcy i sprzątanie.
- Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej kupiła w kwietniu 2017 r. na rynku wtórnym lokal mieszkalny (odrębna własności lokalu) na cele wynajmu (co najmniej pięć lat). Umowa najmu została zawarta 30 czerwca 2017 r. w formie aktu notarialnego (tzw. najem okazjonalny). Przychody uzyskane z wynajmu tego mieszkania będą dla przychodami z tzw. najmu prywatnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, a dochody uzyskane z tego źródła osoba ta zamierza opodatkować według zasad ogólnych, tj. z zastosowaniem skali podatkowej.
Jakie wydatki związane z nabyciem mieszkania i jego wynajęciem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ze źródła przychodów jakim jest najem prywatny? Czy mogą to być:
– wydatki na nabycie lokalu,
– opłaty związane z podpisaniem aktu notarialnego w celu nabycia mieszkania, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata sądowa oraz taksa notarialna,
– opłaty związane z podpisaniem aktu notarialnego w związku z umową najmu (oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucyjnemu, tzw. najem okazjonalny)
– koszty pośrednictwa w wynajmie lokalu (tzw. prowizja pośrednika), udokumentowane fakturą,
– koszty sprzątania lokalu (zgodnie z umową najmu mieszkanie ma być sprzątane raz w miesiącu), udokumentowane paragonem fiskalnym – pyta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta