Jak księgować zagraniczne zakupy i sprzedaż
Wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i ich eksport co do zasady uprawniają do zastosowania zerowej stawki VAT. Warunkiem takiego opodatkowania jest posiadanie dowodów potwierdzających wywóz artykułów z Polski.
Międzynarodowy obrót towarowy obejmuje transakcje zakupu i zbycia towarów w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw (WNT i WDT) oraz transakcje handlowe, realizowane z kontrahentami spoza Unii Europejskiej (import i eksport towarów).
Na terenie Unii
WNT oznacza nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego, niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki (transportu) przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zarówno nabywca, jak i dostawca towarów w ramach WNT powinni być podatnikami VAT (podatku od wartości dodanej), a nabywane towary służyć działalności gospodarczej nabywcy (art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o VAT). W ramach WNT obowiązek podatkowy (ciążący na nabywcy) powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy towaru, stanowiącego przedmiot wewnątrzwspólnotowego nabycia. WNT uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Podstawę opodatkowania VAT z tytułu WNT określa się na zasadach ogólnych.
WDT oznacza wywóz towarów z terytorium Polski na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta