Jak rozliczyć nakłady na grunty
CIT | Wydatki na grunty należące do przedsiębiorcy są różnie kwalifikowane dla celów podatkowych. Zależy to od tego czy działki stanowią środek trwały wykorzystany na potrzeby działalności, czy towar przeznaczony do sprzedaży.
Podatnicy ponoszą różnego rodzaju nakłady na grunty. Są to przeważnie nakłady polegające na rekultywacji terenu, wycince drzew czy wykonaniu prac geodezyjnych. Zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki na takie nakłady, podatnicy powinni przede wszystkim przeprowadzić rozróżnienie, czy posiadane przez nich grunty stanowią środek trwały wykorzystany na potrzeby ich działalności gospodarczej, czy są wyłącznie towarem przeznaczonym do sprzedaży. Ze względu bowiem na odmienne regulacje odnoszące się do ww. kategorii gruntów, należy odrębnie oceniać je dla celów prawnopodatkowych.
1. Środki trwałe
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta