Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile centymetrów domu może zniknąć

24 lipca 2017 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska

Gotowe mieszkanie może różnić się w metrażu od projektowanego. Rozbieżności nie mogą być jednak duże. Przyjmuje się, że maksymalnie powinny wynieść 2 proc.

Klient dewelopera, kupując mieszkanie 60-metrowe, oczekuje, że będzie miało ono co do centymetra tyle, na ile umawiał się z firmą. Tymczasem bywa z tym różnie. Czasami jest ono większe, a czasami mniejsze. Na tym tle dochodzi więc do sporów. Batalię w tej sprawie ze zmiennym szczęściem przez siedem lat toczył nawet Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wygrali deweloperzy.

Granica rozsądku

Ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa deweloperska, nic nie mówi o tym, jaka jest dopuszczalna różnica w metrażu projektowanego i wybudowanego mieszkania. Reguluje jedynie, że w prospekcie informacyjnym przedsiębiorca powinien określić zasady waloryzacji ceny z powodu takiej zmiany.

Wielu deweloperów zamieszcza więc w swoich umowach zapis pozwalający oddać mieszkanie o innym metrażu, niż umawiali się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10808

Wydanie: 10808

Spis treści
Zamów abonament