Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słaby zamach, silny prezydent

24 lipca 2017 | Świat | Jerzy Haszczyński
Stambuł. 15 lipca 2017. Obchody pierwszej rocznicy zdławienia puczu.
źródło: AFP
Stambuł. 15 lipca 2017. Obchody pierwszej rocznicy zdławienia puczu.

Pucz rok temu próbowali przeprowadzić niezbyt znani ludzie. Ciągle jest wiele niewiadomych.

Tajemniczy profesor teologii, biznesmen, trochę generałów, w tym tylko jeden z najważniejszego grona wojskowych. To przywódcy nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku w Turcji – ściślej oskarżeni o przewodzenie, bo procesy trwają.

Jest jeszcze mieszkający od lat w Stanach Zjednoczonych, ale w przeciwieństwie do tamtych bardzo w Turcji znany i wpływowy kaznodzieja Fethullah Gülen. Jego tureckie władze uznają za mózg całej operacji i za przywódcę najbardziej przez nie tępionej „organizacji terrorystycznej" FETÖ (to „F" pochodzi od jego imienia).

Był to jeden z najdziwniejszych puczów na świecie i nietypowy jak na Turcję. Rozpoczął się nie nad ranem, gdy wszyscy śpią i łatwo przejąć główne gmachy rządowe i telewizję, lecz w piątek wieczorem. Brało w nim udział niewielu żołnierzy, zabrakło też determinacji.

Zginęło wielu cywilów (ogólna liczba zabitych – 250, rannych ponad 2 tys.), co skazało puczystów na powszechne potępienie. Opozycja połączyła się z nienawidzoną na co dzień rządzącą Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w krytyce zamachu.

Wersja oficjalna i wersja niemiecka

Zabici obywatele stali się najważniejszymi męczennikami Turcji pod wodzą Recepa Erdogana, który po puczu umocnił się u władzy i pozbył się, to znaczy pozamykał do więzień lub wyrzucił z pracy, dziesiątek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10808

Wydanie: 10808

Spis treści
Zamów abonament