Czy zagraniczny sklep internetowy płaci w Polsce CIT
Dochody z działalności gospodarczej prowadzonej nad Wisłą przez podatnika z innego kraju podlegają u nas opodatkowaniu, jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje czynności przez położony tutaj zakład, któremu mogą być przypisane zyski. Jarosław Sekita
Wśród polskich przedsiębiorców można zauważyć zainteresowanie możliwością utworzenia za granicą firmy kierującej swoją ofertę handlową również do polskich odbiorców (dalej: spółka zagraniczna). Szczególne zainteresowanie dotyczy możliwości ulokowania takiego podmiotu u naszych południowych sąsiadów (Czechy, Słowacja). Wymaga to analizy, czy tego rodzaju aktywność gospodarcza powoduje w Polsce obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Spółka zagraniczna (tj. mająca siedzibę i rzeczywisty zarząd za granicą) podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, który dotyczy jedynie dochodów uzyskanych w Polsce. W niniejszym artykule przedstawione zostaną zasady opodatkowania zagranicznych spółek handlowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Chociaż artykuł oparty jest na przepisach umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartych z Czechami i Słowacją, to podobieństwo postanowień innych konwencji podatkowych oznacza, że opis ma w dużej mierze charakter uniwersalny, a więc dotyczy także spółek założonych w innych państwach. Stąd w artykule wykorzystano interpretacje zapadłe w odniesieniu do różnych umów podatkowych.
Różne przypadki
Określenie zasad opodatkowania w Polsce zagranicznej spółki wymaga wskazania różnych modeli jej działalności. Można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta