Kiedy umowy trójstronne spółek powiązanych można analizować osobno
Nie istnieje obowiązek sporządzania przez podatnika dokumentacji cen transferowych w przypadku zawierania umów trójstronnych z niepowiązanymi dostawcami.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2017 r. (0114-KDIP2-2.4010.8.2017.2.SO).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiły dwie spółki powiązane (wnioskodawcy), które nabywają od podmiotów zewnętrznych (dostawcy) towary i usługi niezbędne dla właściwego prowadzenia działalności gospodarczej (świadczenia). Dostawcy nie są podmiotami powiązanymi z wnioskodawcami w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT.
Co do zasady wnioskodawcy nabywają świadczenia na podstawie umów zawieranych odrębnie z dostawcami i wtedy umowa z danym dostawcą jest podpisywana odpowiednio bezpośrednio między jednym z wnioskodawców a jego dostawcą. Zdarza się jednak, że zakres i przedmiot świadczeń dostarczanych przez danego dostawcę dla obu wnioskodawców może być podobny lub wręcz tożsamy. W sytuacji nabywania przez wnioskodawców podobnych lub tożsamych co do rodzaju świadczeń, w celu minimalizacji obciążeń administracyjnych i uproszczenia procedur zawierania umów z dostawcą, wnioskodawcy mogą w wybranych przypadkach zawrzeć z dostawcą jedną umowę. W takich sytuacjach wnioskodawcy ustalają odrębnie z dostawcą zakres danego świadczenia i warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta