Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wspólnota własności wartością i wyzwaniem

24 lipca 2017 | Nieruchomości | Olgierd Roman Dziekoński

Miejska wspólnota mogłaby lepiej wykorzystywać swoje zasoby przy racjonalnym prawie. Chociażby poprzez długoterminowe dzierżawy. Dajmy prawne szanse dla aktywnej działalność władz miejskich.

Prawo wybierania, prawo do sądu, wolność. Otrzymywał to mieszkaniec miasta, stając się jego obywatelem, w średniowieczu. Bez względu na to, czy było to miasto na prawie magdeburskim, średzkim, kaliskim czy wg kodeksu łaskiego. Wolność była więc właściwością miasta. Ale żeby stać się jego obywatelem, należało wybudować dom na działce, którą otrzymywało się od wspólnoty miejskiej. Bo grunty były własnością wspólnoty miejskiej nadane jej, zakupione lub otrzymane. Czyli wolność była prawem własności miejskiej. Ta tradycja miasta europejskiego jest dalej źródłem jego siły. Wspólnota własności miejskiej, czyli odpowiedzialność za tereny miejskie zarówno dla samorządu międzywojennego, jak i dzisiaj w Polsce, jest szczególną wartością. Ale i wyzwaniem. Tereny miejskie Warszawy czy Krakowa powiększały się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10808

Wydanie: 10808

Spis treści
Zamów abonament