Wycena aktywów Skorygowana cena nabycia jako sposób wyceny aktywów
KLASYFIKACJA | Jednostki małe mogą przyjąć uproszczenie i nie stosować rozporządzenia o instrumentach finansowych do wyceny np. udzielonych pożyczek. Wartość godziwa i skorygowana cena nabycia to parametry, których nie używają podmioty mikro.
Termin „skorygowana cena nabycia" jest zdefiniowany w polskim prawie w ustawie o rachunkowości oraz rozporządzeniu ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 277; dalej: rozporządzenie instrumentach finansowych), a także w aktach międzynarodowych, czyli w MSR 39 „Instrumenty finansowe - ujmowanie i wycena". Jednostka może odstąpić od stosowania przepisów rozporządzenia o instrumentach finansowych, jeśli za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1)
17 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2)
34 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3)
50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty (przed nowelizacją ustawy o rachunkowości, która weszła w życie 23 września 2015 r., z obowiązku stosowania przepisów rozporządzenia były zwolnione jednostki, których sprawozdanie finansowe nie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta).
Wyceny udzielonych pożyczek dokonuje wtedy zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, oczywiście jeśli nie będzie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta