Odszkodowanie za zakaz konkurencji z PIT
Należności pracownika przysługujące mu za to, że nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, wynikają z umowy innej niż angaż. Są jednak dla byłego zatrudnionego przychodem ze stosunku pracy.
Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą) zawarł z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji na sześć miesięcy po ustaniu zatrudnienia. Z końcem czerwca 2017 r. umowa o pracę z tym pracownikiem została rozwiązana i 7 lipca 2017 r. wypłacono mu odszkodowanie w wysokości wynikającej z umowy o zakazie konkurencji. Czy od wypłaconego odszkodowania firma powinna pobrać zaliczkę na PIT? – pyta czytelniczka.
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej ( „zakłady pracy"), są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PIT).
Źródłem przychodów jest m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta