Wycena i księgowe ujęcie towarów handlowych
Składniki aktywów nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym, powinny być – co do zasady – wprowadzane do ksiąg według cen nabycia. Uproszczone metody wyceny wolno stosować, jeżeli nie zniekształca to wyniku finansowego.
Towary handlowe obejmują te składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które zostały nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym. W ciągu okresu sprawozdawczego (roku obrotowego) przedsiębiorstwa mogą wyceniać obrót magazynowy towarów według metody polegającej na zastosowaniu:
- rzeczywistych cen nabycia (art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości; dalej: uor),
- rzeczywistych cen zakupu (art. 34 ust. 1 pkt 1 uor),
- stałych cen ewidencyjnych (art. 34 ust. 2 uor),
- zmiennych cen ewidencyjnych (art. 34 ust. 4 uor),
- rezygnacji z wyceny (art. 17 ust. 2 pkt 4 uor).
Wybór techniki ewidencji towarów to zadanie kierownika przedsiębiorstwa (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wspólników prowadzących sprawy spółki lub członka zarządu). Wybraną metodę należy uwzględnić w przyjętych w danej firmie zasadach (polityce) rachunkowości. Trzeba także pamiętać, że raz przyjętą metodę wyceny towarów należy – co do zasady – stosować w sposób ciągły w kolejnych okresach sprawozdawczych. Nie można jej zmieniać w ciągu roku obrotowego. Ewentualna zmiana jest dopuszczalna z początkiem nowego roku i z równoczesnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta