Techniczna faktura nie jest pusta
FORMALNOŚCI | Dokument nazywany fakturą konsumencką, wystawiany do każdego paragonu wyłącznie na wewnętrzne potrzeby sprzedawcy, w jednym egzemplarzu i bez danych nabywcy, nie powoduje obowiązku zapłaty zawartego w nim VAT.
- Spółka prowadzi sprzedaż wyrobów AGD na rzecz firm oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż dla tych ostatnich ewidencjonuje na kasie rejestrującej. Dla zachowania przejrzystości rozliczeń, w szczególności dla precyzyjnego udokumentowania rodzaju i zakresu wykonanego świadczenia, spółka dokumentuje całość sprzedaży za pomocą faktur. Dokumenty takie są wystawiane zarówno w przypadku świadczeń wykonywanych dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Faktury wystawiane są bez względu na to, czy klient zażądał dokumentu. Gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (domniemanie wobec braku NIP i informacji o statusie przedsiębiorcy) Wystawiając fakturę spółka rejestruje sprzedaż w ewidencji prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej. Jeżeli nabywca będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nie składa żądania fakturowania, wówczas moduł fakturujący systemu emituje dokument, który w miejsce danych przywołuje zapis: „Nabywca detaliczny" (tzw. faktura konsumencka – na potrzeby wewnętrzne). Dokument taki pozostaje w spółce, jest dowodem technicznym wystawianym wyłącznie na jej potrzeby wewnętrzne i w żaden sposób nie jest wprowadzany do obrotu prawnego.
Czy spółka może w opisany sposób dokumentować za pomocą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta