Wpływ OECD i innych organizacji na przepisy o cenach transferowych
CIT | Działania podejmowane przez OECD przekładają się na kształt polskich i zagranicznych regulacji o cenach transferowych. Przydatne w trakcie sporządzania dokumentacji mogą być także wytyczne innych instytucji.
1. Czym jest OECD?
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (z ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) to organizacja międzynarodowa o ekonomicznym profilu działalności. Większość członków OECD to kraje europejskie. Członkami są również państwa z innych kontynentów, m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Australia. Z uwagi na profil działalności jednym z obszarów, którym zajmuje się OECD, są ceny transferowe. Działania te są realizowane m.in. w ramach tzw. projektu BEPS.
2. Czym jest BEPS i jaki ma wpływ na przepisy regulujące ceny transferowe?
„Erozja podstawy opodatkowania i transfer zysków" (ang. Base Erosion Profit Shifting) to zjawisko polegające na pomniejszaniu podstawy opodatkowania przez podatników i „przerzucaniu zysków" w celu optymalizacji podatkowej do innych państw, m.in. za pomocą podmiotów powiązanych.
19 lipca 2013 r. OECD opublikowała raport „Plan Działań BEP". Zaplanowano w nim 15 działań, których celem jest zapobieganie nieuczciwemu unikaniu opodatkowania. Kilka z nich (nr 8, 9, 10, 13) dotyczy właśnie cen transferowych.
3. Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta