Na czym polega zakłócanie przez pracodawcę urlopu
Zobowiązanie pracownika przez pracodawcę do pozostawania w gotowości do pracy czy wymuszanie na nim świadczenia pracy w czasie urlopu wypoczynkowego stanowi zaprzeczenie istoty urlopu wypoczynkowego przeznaczonego na niezakłócony odpoczynek pracownika.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 marca 2017 r., I PK 130/16
Sąd rejonowy oddalił powództwo I.K. przeciwko pozwanej A. K. Sp. j. w części dotyczącej wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Powódka była zatrudniona u pozwanego na stanowisku głównej księgowej. Stosunek pracy między stronami ustał w wyniku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Powódka dochodziła wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy argumentując, że we wskazanych przez nią terminach, oznaczonych w ewidencji czasu pracy jako urlop wypoczynkowy, w rzeczywistości świadczyła pracę na rzecz pracodawcy, o czym świadczyć miały m.in. logowania powódki do systemów księgowych. Powódka miała możliwość logowania się do tych systemów w dowolnym miejscu i czasie. Systemy rejestrowały zalogowanie i zamknięcie ich, nie rejestrowały jednak wykonywanych czynności ani czasu pracy.
Sąd rejonowy uznał, że powódka nie wykazała, by we wskazanych przez nią terminach, przypadających na czas urlopu wypoczynkowego, w rzeczywistości świadczyła pracę na rzecz, a tym bardziej na polecenie pracodawcy. Powódka nie udowodniła również, by pracodawca bezpośrednio lub za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta