Finansowa edukacja rodziców i dzieci
Wiedza o finansach procentuje. Świadomi konsumenci wybierają lepsze oferty i sprawniej dysponują swoim budżetem.
Marcin Borowiecki, Agnieszka Szczepanik
Debata nad szkolnictwem toczy się wokół podstaw programowych historii, biologii czy języka polskiego. O edukacji finansowej nawet się nie wspomina. Ten temat został całkowicie pominięty i prawie znika ze szkół. Dlatego niezwykle ważne jest przekazywanie nawyków finansowych dzieciom przez rodziców.
Dobrej jakości wiedza o podstawach finansów to pierwszy krok do zapewnienia bezpieczeństwa finansowego sobie i swojej rodzinie. Dlatego każdy z nas powinien być zainteresowany zdobywaniem wiedzy i jej poszerzaniem. Niestety, to tylko teoria, a nie powszechna praktyka.
Ważna edukacja dorosłych
Magdalena Lemańska w artykule pt. „Dzieci i pieniądze. Jak zapobiec kolejnemu Amber Gold" („Plus Minus", magazyn „Rzeczpospolitej", 22 lipca 2017 r.), podkreśla jak istotna jest edukacja dzieci i przyzwyczajanie ich do zarządzania własnym budżetem, czyli na początku kieszonkowym. Trudno się z tym nie zgodzić – uczenie dzieci i młodzieży odpowiedzialności za swoje finanse na pewno zaprocentuje w przyszłości podejmowanymi przez nich decyzjami. Jednak równie ważna jest edukacja dorosłych – dzieci wynoszą zachowania finansowe z domu, to tam uczą się oszczędzania, odpowiedzialnego zadłużania się czy też kalkulowania ryzyka przy dokonywaniu inwestycji.
Dzieci mimowolnie słuchają, co rodzice mówią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta