Rozwiązując spółkę, trzeba rozstrzygnąć o jej majątku
KODEKS | W przypadku odstąpienia przez wspólników od formalnej likwidacji, zasady zakończenia działalności spółki jawnej mogą być ukształtowane w dowolny sposób. Hugo Bałaziński
Zgodnie z art. 67 §1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) w przypadku wystąpienia przesłanek do rozwiązania spółki jawnej należy przeprowadzić jej likwidację. W przeciwieństwie do spółek kapitałowych, w przypadku spółki jawnej ustawodawca przewidział uproszczony tryb zakończenia działalności – zgodnie z art. 67 §1 in fine k.s.h. wspólnicy mogą uzgodnić sposób inny niż likwidacja. Jest to uzasadnione zasadami odpowiedzialności wspólników, jakie obowiązują w spółce jawnej – na warunkach określonych w art. 31 k.s.h. wspólnicy spółki jawnej i tak odpowiadają za jej zobowiązania.
O ile procedura likwidacji spółki jawnej została uregulowana w art. 67 i nast. k.s.h., to w przypadku odstąpienia przez wspólników od formalnej likwidacji, zasady zakończenia jej działalności mogą być praktycznie w dowolny sposób ukształtowane. To z kolei powoduje, że w praktyce pojawiają się problemy z majątkiem pozostałym po rozwiązaniu spółki bez likwidacji, w szczególności, gdy rozwiązywana spółka jest właścicielem/użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Postanowienia umowy
Przyjmuje się, że o tym, czy wspólnicy mogą rozwiązać spółkę jawną bez przeprowadzenia likwidacji, decydują postanowienia umowy spółki. Sądy rejestrowe często stają na stanowisku, że odstąpienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta