Szef nie może tolerować agresji wobec cudzoziemców
Rolą pracodawcy jest m.in. zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Z tego obowiązku musi się też wywiązywać wobec zatrudnionych obcokrajowców, narażonych na ataki czy napaści innych pracowników.
Wśród powodzi informacji medialnych coraz częściej pojawiają się wiadomości o aktach agresji i przemocy stosowanych przez naszych obywateli wobec cudzoziemców przebywających w Polsce. Jako podłoże tych zdarzeń wskazuje się kwestie rasowe, narodowościowe lub religijne. Niestety statystki potwierdzają wzrost liczby tego typu czynów karalnych. Jednocześnie wyjątkowo trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, iż pracodawcy coraz chętniej sięgają po pracowników z innych krajów. Powoduje to wzrost liczby cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, pochodzących już nie tylko z państw ościennych jak Ukraina, czy Białoruś, ale także z Turcji, Pakistanu, Indii czy Wietnamu.
Środki zapobiegawcze
Powtarzające się informacje o aktach przemocy wobec cudzoziemców w oczywisty sposób nie sprzyjają ściąganiu do Polski przez pracodawców specjalistów z innych Państw. Osoby te mogą się bowiem obawiać o życie i zdrowie swoje, jak również swoich najbliższych. Niewątpliwie cierpi na tym także ogólny wizerunek Polski jako kraju przyjaznego cudzoziemcom.
Warto się zastanowić, czy i ewentualnie jakie działania powinien podjąć pracodawca, aby zabezpieczyć swoich pracowników z zagranicy, którzy należą do powyższej grupy ryzyka, i jakie formy pomocy może stosować w przypadku, gdy już dojdzie do aktu agresji lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta