Przyzwoitość jako norma ogólna
Przeczytałem na tutejszych łamach interesujące podsumowanie orzecznictwa na temat – czy należy dyscyplinarnie zwolnić pracownika, który w czasie zwolnienia przychodzi do pracy. Ale nie do jakiejś innej pracy, tylko do swojej pracy.
Rozważania sądów, a zwłaszcza Sądu Najwyższego na taki temat, zawsze przyjmuję ze zrozumieniem. Prawo pracy jest adresowane do wszystkich bardziej niż jakiekolwiek inne prawo, toteż zachodzi potrzeba zajmowania się nawet takimi sprawami, które z pozoru na prawniczą analizę nie zasługują.
Są to bowiem sprawy, w których owszem, można i trzeba wydać wyrok, ale jednocześnie żadną miarą nie uda się osiągnąć jakiegokolwiek uogólnienia przydatnego dla ogółu.
Na tym tle wypowiedział się jednakowoż Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 2017 r. (II PK 14/16). Stwierdził, że nie można a priori głosić, iż każde świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego wypełnia przesłanki z art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
W tym wyroku stan faktyczny polegał na tym, że pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta