Kiedy zdarzenia gospodarcze można uznać za sporadyczne
W przepisach krajowych pojęcie sporadyczności w VAT związane jest z elementem czasu, z częstotliwością.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 czerwca 2017 r., (III SA/Gl 512/17).
Stan faktyczny
Spółka zajmuje się głównie handlem wyrobami budowlanymi, zaopatrzeniem składów budowlanych, obsługą firm wykonawczych oraz inwestycjami budowlanymi. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zakres jej działalności nie obejmuje usług finansowych (udzielania finansowania). Podatniczka wskazała jednak, że udzieliła pożyczki oprocentowanej z własnych środków obrotowych spółce należącej do tej samej grupy kapitałowej. Nie wyklucza też, że będzie udzielała ich także w przyszłości, również firmom spoza grupy kapitałowej. Jej zamiarem nie jest jednak prowadzenie regularnej działalności finansowej. Działalność w zakresie udzielania pożyczek traktuje jako działalność poboczną i sporadyczną.
Spółka zapytała czy udzielenie pożyczki, w sytuacji gdy nie ma zamiaru prowadzić regularnej działalności finansowej, stanowi czynność dokonaną sporadycznie w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o VAT. Chodzi o to, czy będzie zobowiązana do odrębnego ustalania wysokości naliczonego VAT podlegającego odliczeniu, z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta