Firmowe kłopoty uzasadnią cięcia pensji menedżerów
Sędzia-komisarz może uznać część wynagrodzenia osób zarządzających spółką za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości. Jego kompetencji w tym zakresie nie ogranicza fakt, że ustalona pensja nie odbiega od rynkowej.
Zarówno prawo upadłościowe, jak i prawo restrukturyzacyjne zawierają przepisy pozwalające na uznanie wynagrodzenia osób zarządzających działalnością dłużnika za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości lub masy sanacyjnej.
W postępowaniu sanacyjnym
W przypadku restrukturyzacji taka możliwość zachodzi tylko w razie otwarcia postępowania sanacyjnego (art. 305 Prawa restrukturyzacyjnego). Przepis pozwala na zakwestionowanie wynagrodzenia:
- reprezentanta dłużnika,
- pracownika dłużnika wykonującego zadania z zakresu zarządu przedsiębiorstwem, lub
- osoby świadczącej usługi związane z zarządem albo nadzorem nad przedsiębiorstwem dłużnika.
Co istotne, za bezskuteczną w stosunku do masy sanacyjnej może zostać uznane wynagrodzenie wypłacone przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, jak i po tym dniu.
Z wyprzedzeniem...
W pierwszej sytuacji wynagrodzenie może być zakwestionowane jedynie w części i za okres nie dłuższy niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Przesłanką do wydania przez sędziego-komisarza postanowienia w tym przedmiocie jest okoliczność, że wynagrodzenie zastrzeżone w umowie o pracę, umowie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta