Jakie są skutki wycofania majątku z firmy
OBOWIĄZKI | Przedsiębiorca przeznaczający firmowy środek trwały na cele osobiste nie zapłaci PIT. Kwoty z późniejszej sprzedaży takiej rzeczy mogą być jednak kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej. Przy takim przesunięciu majątkowym trzeba rozliczyć VAT, jeśli podatnik przy nabyciu mógł odliczyć podatek naliczony.
W przypadku niewielkich firm prowadzonych przez osoby fizyczne częstym zjawiskiem jest przepływ składników z majątku firmowego do prywatnego i odwrotnie. I tak, sama czynność wycofania firmowego składnika majątku i przeznaczenie go do celów osobistych nie powoduje konieczności opodatkowania tego zdarzenia. Dochody z późniejszej sprzedaży takiego składnika majątku mogą być jednak kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej, pomimo że zbywany składnik majątku nie jest już majątkiem firmowym. Dotyczy to także w sytuacji, w której działalność gospodarcza jest już zlikwidowana. Jak bowiem wynika z art. 10 ust. 2 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta