Kosztowne luki w treści umowy o zakazie konkurencji
ROSZCZENIA | Pracodawca może jednostronnie rozwiązać kontrakt lojalnościowy, jeśli przewidzi w nim taką ewentualność. Nie jest to jednak równoznaczne ze zwolnieniem się z obowiązku wypłaty odszkodowania z tego tytułu.
- Szef w marcu 2017 r. podpisał z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać przez dwa lata. Miesięcznie z tego tytułu pracownik otrzymuje 4000 zł. Dochodzi jednak do zmiany profilu działalności firmy i od października 2017 r. utrzymywanie zakazu konkurencji stanie się dla nas bezprzedmiotowe. W umowie przewidziano, że zakaz konkurencji przestanie obowiązywać, jeżeli pracodawca złoży pracownikowi oświadczenie o zwolnieniu go z przestrzegania tego zakazu. Czy wobec takiego zapisu szef może samodzielnie zwolnić pracownika z zakazu konkurencji i czy będzie to równocześnie oznaczało możliwość powstrzymania się od zapłaty kolejnych rat odszkodowania? – pyta czytelnik.
Zwolnienie może nastąpić bez udziału pracownika. Pracodawca nie uwolni się jednak równie łatwo z obowiązku zapłaty odszkodowania.
Wypowiedzenie lub odstąpienie
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest typową umową terminową (art. 1012 § 1 k.p.). Kodeks pracy nie przewiduje możliwości jej wypowiedzenia. Dopuszczalne jest natomiast, aby strony ustaliły w takiej umowie możliwość jej wypowiedzenia na zasadzie wolności umów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta