Dotacje dla firm rozwijających technologie w sektorze elektroenergetycznym
Przedsiębiorcy będą mogli udoskonalać produkcję paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i innych urządzeń do magazynowania energii albo badać, jak w lepszy sposób wykorzystywać paliwa i surowce oraz składować i utylizować CO2. Na prowadzenie badań otrzymają 120 mln zł.
Michał Kołtuniak
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest instytucją współodpowiedzialną za realizację programu „Inteligentny rozwój", w tym części zatytułowanej „Sektorowe programy B+R" (działanie 1.2). O ile niemal cały program „IR" koncentruje się na wspieraniu projektów związanych z prowadzeniem badań i prac rozwojowych oraz wykorzystywaniem ich wyników w działalności gospodarczej, tak to konkretne działanie koncentruje się na rozwijaniu produktów lub technologii w wybranych sektorach. Stąd każdorazowo ogłaszany konkurs, a było ich już kilkanaście, jest kierowany do wybranej branży.
Ten ogłoszony obecnie, przez wymienioną na wstępie instytucję, odwołuje się do dokumentu (agendy badawczej) „Program Badawczy Sektora Elektroenergetycznego". Jest to już drugi konkurs skierowany do przedsiębiorców operujących w tej branży lub powiązanych z nią, w tym w szczególności do tych firm, które starają się rozwijać nowe produkty, usługi i technologie dla tego sektora. A biorąc pod uwagę wyzwania, jakie są związane m.in. z zanieczyszczeniem powietrza, potrzebą rozwijania energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii (zobowiązania Polski), problematyką magazynowania energii, rozwijającą się e-mobilnością, na pewno jest tutaj dużo do zrobienia.
– Rosnące zapotrzebowanie na energię stawia przed branżą elektroenergetyczną szereg wyzwań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta