Pierwsze zasiedlenie to interpretacyjny problem
Jest szansa, że podatnicy w końcu przestaną mieć trudności z prawidłowym opodatkowaniem sprzedaży budynków.
W opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przepisy polskiej ustawy o VAT w kwestii pierwszego zasiedlenia są niezgodne z Dyrektywą VAT. Jeżeli wyrok TSUE potwierdzi powyższą ocenę, być może skończą się problemy z zapłatą podatków przy sprzedaży budynków. Przepisy ustawy o VAT dotyczące sprzedaży budowli, budynków lub ich części są jednym z bardziej zawikłanych zagadnień w powyższym akcie prawnym. Co więcej, biorąc pod uwagę wartość tych transakcji, niewłaściwe ustalenie, czy sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu, czy zwolnieniu z VAT, może okazać się dla podatnika niezwykle kosztowną pomyłką.
Sprawa VAT
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT do sprzedaż budynku, budowli lub ich części może podlegać opodatkowaniu VAT (co do zasady według stawki 23 proc.) lub korzystać ze zwolnienia z VAT. Ustalenie właściwego sposobu opodatkowania transakcji zbycia nieruchomości zabudowanej w dużej mierze zależy od rozstrzygnięcia, czy – a nieraz również, kiedy – w danym przypadku doszło do tzw. pierwszego zasiedlenia budynku lub budowli. Niestety, definicja pierwszego zasiedlenia zawarta w ustawie o VAT budzi liczne wątpliwości interpretacyjne.
Polski ustawodawca zdefiniował pierwsze zasiedlenie jako „oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta