Świadczenia lombardowe w księgach
Przyjęcie przedmiotu zastawu wykazuje się w ewidencji pozabilansowej. Dopiero jego przejęcie w związku z niewywiązaniem się przez pożyczkobiorcę z zobowiązania skutkuje ujęciem rzeczy jako środek trwały, towar lub materiał.
Umowa lombardowa zaliczana jest do umów nienazwanych. Zawiera ona komponenty właściwe dla różnych stosunków prawnych. Jej głównymi elementami są:
- pożyczka – dochodzi bowiem do przeniesienia na pożyczkobiorcę własności określonej ilości pieniędzy oraz zobowiązania się pożyczkobiorcy do zwrotu tej samej ilości pieniędzy wraz z odsetkami) oraz
- upoważnienie pożyczkodawcy do sprzedaży rzeczy ruchomych wydanych mu (na podstawie kwitu zastawnego) jako zabezpieczenie i zaspokojenie się z uzyskanej ceny (prowadzący lombard może również zachować rzecz dla siebie) (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 lipca 2016 r., ITPP1/4512-405/16/DM; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 16 stycznia 2013 r., IPTPP2/443-856/ 12-6/KW).
Kolejne etapy
Świadczenia lombardowe polegają na pożyczaniu pieniędzy (udzielaniu pożyczek pieniężnych) pod zastaw ruchomości i papierów wartościowych (tzw. zastaw zwykły), w zamian za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta