Badanie zawsze najważniejsze
Bieganie daje wiele korzyści, ale trzeba zaczynać mądrze i przedtem poznać swój organizm.
Śmierć biegacza podczas zawodów to trudny i niechętnie podejmowany temat. Gospodarze krynickiego festiwalu postanowili jednak się z nim zmierzyć. Do udziału w Forum Sport- Zdrowie-Pieniądze zaprosili Roberta Gajdę z kliniki GajdaMed w Pułtusku. Lekarz kardiolog, były lekkoatleta, nadal miłośnik biegania, postanowił odpowiedzieć na pytanie: czy i jak można zapobiec śmierci w maratonie i w ogóle w sporcie.
Przyczyn tragicznych wypadków jest wiele, ale można określić pewien typ zawodnika szczególnie zagrożonego. Zdaniem doktora Gajdy to osoba, która ukończyła 41. rok życia, nigdy nie biegła maratonu, nie przechodziła badań lekarskich, prowadziła niezdrowy tryb życia, przed startem miała kłopoty ze snem, nadużywała alkoholu lub piła zbyt dużo napojów zawierających kofeinę. Do tego typu można zaliczyć oczywiście także biegacza z ukrytą chorobą.
Bardziej szczegółowe badania wykazują, że do 35. roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta