Sankcja tak, ale w granicach rozsądku
Od podatnika, który przez błąd wystawi pustą fakturę, tj. dokumentującą czynność wyłączoną z VAT, nie może żądać zapłaty wynikającego z niej podatku, jeśli nie doszło do uszczuplenia należności budżetu.
Podatniczka w 2014 r. prowadziła działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji wyrobów budowlanych z betonu oraz produkcji masy betonowej prefabrykowanej. Po kontroli fiskus stwierdził nieprawidłowości w rozliczeniu VAT za marzec 2014 r. Chodziło o dwie faktury dokumentujące sprzedaż zakładu betoniarskiego, który zdaniem kontrolerów stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 2 pkt 27e ustawy o VAT). A skoro tak, to transakcja była wyłączona z opodatkowania VAT. Powołując się na art. 108 ustawy o VAT fiskus uznał, że kobieta wystawiła puste faktury i powinna zapłacić wykazany w nich podatek.
Podatniczka odwołała się od decyzji, ale nic to nie dało. Organ odwoławczy nie zmienił zadania, że w przypadku spornej transakcji można mówić o zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wskazane w fakturach składniki majątkowe były udostępnione na podstawie umowy najmu wytwórni betonu. Kontrahent prowadził samodzielną działalność. W ocenie fiskusa, skoro faktury dokumentowały czynności niepodlegające opodatkowaniu, to słusznie zastosowano sankcję z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten ma bowiem zastosowanie bez względu na przyczynę zachowania podatnika, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta