Jak prezentować inwestycję przeznaczoną na sprzedaż
DANE | Gdy jednostka planuje, że wartość bilansowa aktywów trwałych zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji zbycia, a nie poprzez ich dalsze wykorzystanie, to powinna je wykazać w odrębnej pozycji sprawozdania finansowego.
- Jesteśmy spółką giełdową stosującą międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). W 2014 roku nabyliśmy za 2 mln zł nieruchomość, którą zakwalifikowaliśmy do nieruchomości inwestycyjnych. W czerwcu 2017 roku zarząd podjął decyzję o sprzedaży tej nieruchomości. Nieruchomość została sprzedana w sierpniu 2017 roku – przed datą publikacji śródrocznego sprawozdania za pierwsze półrocze 2017 r. za 4 mln zł. W jakiej pozycji i w jakiej wartości należy wykazać tę nieruchomość w półrocznym sprawozdaniu finansowym na dzień 30 czerwca 2017 r.? – pyta czytelniczka.
Klasyfikując opisaną w treści pytania nieruchomość należy mieć na uwadze postanowienia Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 5 „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" (MSSF 5). Standard ten nakazuje prezentację takiej nieruchomości w pozycji „Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży", która – w przypadku jej wystąpienia – powinna stanowić odrębną pozycję w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Sposób prezentacji wynika konkretnie z treści § 6 MSSF 5, który mówi, że jednostka klasyfikuje aktywa trwałe jako przeznaczone do sprzedaży w momencie, gdy wartość bilansowa tych aktywów zostanie odzyskana przede wszystkim w drodze transakcji sprzedaży, a nie poprzez dalsze wykorzystanie.
Sytuacja taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta