Ryzykowna optymalizacja składek
Wielu przedsiębiorców wciąż daje się skusić na oferty pozwalające oszczędzić na kosztach ZUS. W praktyce zwykle kończy się to powstaniem zadłużenia nieproporcjonalnego do tych oszczędności.
Nie zawsze działania optymalizacyjne są bezpieczne. O ryzyku związanym z oferowanymi w tym zakresie usługami pracodawcy często dowiadują się jednak dopiero po latach. Przez ten czas zaległości w Polsce mogą urosnąć do ogromnych rozmiarów.
„Korzystny" outsourcing
Tak było w przypadku wielu przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którzy skorzystali z oferty usługi outsourcingu pracowniczego. Po zawarciu z zewnętrznym podmiotem umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorca wyrejestrowywał swoich pracowników z ubezpieczeń. Następnie rejestrował ich w ZUS pośrednik, twierdząc, że doszło do przejęcia części zakładu pracy swoich klientów. W rezultacie pośrednik nie musiał zawierać nowych umów z przejętymi pracownikami.
W praktyce „przejęci" pracownicy nadal świadczyli pracę na rzecz dotychczasowego zakładu. Pierwotny pracodawca nie musiał jednak – zgodnie z ofertą – odprowadzać już składek na ubezpieczenia z tytułu ich zatrudnienia, ponieważ obowiązki w tym zakresie przeszły na pośredników.
Po latach okazało się, że model biznesowy pośredników polegał na zaprzestaniu opłacania składek. Zaniepokojeni pracownicy zaczęli występować do sądów o stwierdzenie istnienia stosunku pracy z pierwotnymi pracodawcami, kwestionując to, że kiedykolwiek doszło do przejścia części ich zakładów pracy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta