Rodzica niepełnosprawnego dziecka nie wolno dyskryminować
Pracodawca nie może traktować gorzej pracownika ze względu na to, że jest on opiekunem osoby niepełnosprawnej. Takie zachowanie stanowi dyskryminację.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 lipca 2008 r. (C-303/06), analizując dyrektywę 2000/ 78/WE z 27 listopada 2000 r. o równym traktowaniu w zatrudnieniu.
W czym problem
Obywatelka Wielkiej Brytanii była zatrudniona w kancelarii prawnej na podstawie umowy o pracę od 2001 r. W 2002 r. urodziła syna z ciężką niepełnosprawnością, który wymagał specjalistycznej opieki. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego, pracodawca nie pozwolił kobiecie na powrót na stanowisko, które zajmowała wcześniej. Odmówił jej również elastycznego czasu pracy i niektórych innych warunków pracy, które mieli jej współpracownicy. Pracownica twierdziła też, że względem niej i jej dziecka czyniono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta