Składki wyegzekwowane przez ZUS są kosztem
aległości w opłatach na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy przedsiębiorca uwzględni w rachunku podatkowym, nawet jeśli zostaną one ściągnięte w postępowaniu egzekucyjnym z jego obecnego wynagrodzenia.
Tomasz Krywan
- Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w latach 2015 i 2016 nie opłacała składek na ubezpieczenie społeczne, składek na Fundusz Pracy oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. W 2017 r. osoba ta podjęła pracę na podstawie umowy o pracę, a jednocześnie kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej. Czy jeżeli ZUS wyegzekwuje nieopłacone składki z wynagrodzenia z umowy o pracę, to ta osoba będzie je mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na Fundusz Pracy) oraz odliczyć od podatku (w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne)? Czy do kosztów uzyskania przychodów będą mogły zostać zaliczone odsetki od zaległości w składkach oraz koszty egzekucji? – pyta czytelnik.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub w formie podatku liniowego mają dwie możliwości podatkowego uwzględniania składek na ubezpieczenie społeczne. Składki na ubezpieczenie społeczne mogą one albo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej albo – na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o PIT – odliczać te składki od dochodu.
Jak odliczać
Jak czytamy w interpretacji Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta