Poszkodowany może pozwać także pracodawcę użytkownika
Pracodawca użytkownik na zasadach ogólnych ponosi ryzyko powstania po stronie pracownika szkód spowodowanych przebiegiem procesu pracy, w tym np. szkód spowodowanych ruchem przedsiębiorstwa (art. 435 k.c.). W związku z tym jest on biernie legitymowany w sporze sądowym, w którym pracownik tymczasowy dochodzi roszczeń odszkodowawczych, uzupełniających świadczenia z tytułu wypadku przy wykonywaniu pracy tymczasowej, oparte na zasadach odpowiedzialności deliktowej.
Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 kwietnia 2014 r. (I PK 243/13).
W tej sprawie pracownik tymczasowy uległ wypadkowi podczas wykonywania obowiązków u pracownika użytkownika. Na tę okoliczność sporządzono protokół powypadkowy. ZUS ustalił, że w wyniku wypadku poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu i przyznał mu jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego. Następnie poszkodowany wystąpił przeciwko pracodawcy użytkownikowi z powództwem o zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy, powołując się na podstawę prawną z art. 435 k.c.
Sąd rejonowy oddalił powództwo. Uznał, że pozwana spółka nie ma legitymacji procesowej biernej. Zdaniem sądu, skoro powód dochodził roszczeń uzupełniających z wypadku przy pracy, to podmiotem legitymowanym biernie w takim postępowaniu powinien być jego pracodawca, którym jest agencja pracy tymczasowej jako druga strona umowy o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta