Urząd można ponaglić
Przedsiębiorca nie musi biernie czekać, aż organ podatkowy w końcu załatwi jego sprawę, gdy termin na to już upłynął. Może złożyć ponaglenie na niezałatwienie sprawy we właściwym czasie.
- Urząd skarbowy prowadzi w mojej firmie postępowanie kontrolne w zakresie rozliczenia VAT za maj 2016 roku. Dostaliśmy zawiadomienie o przedłużeniu terminu tego postępowania, ale kilkanaście dni temu termin ten upłynął. Czy możemy wpłynąć na tempo działania urzędników poprzez wystosowanie odpowiedniego pisma? Jeśli tak, to co musi ono zawierać? – pyta czytelnik.
Ponaglenie na niezałatwienie sprawy przez organ podatkowy, np. przez naczelnika urzędu skarbowego, w określonym terminie może złożyć strona postępowania podatkowego. Jest to środek mający zdyscyplinować organ oraz zmierzać do jak najszybszego załatwienia sprawy w przypadku zwlekania organu bądź przekroczenia terminów określonych w przepisach ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), zwłaszcza, gdy przekroczenie nastąpiło bez zawiadomienia strony o niezałatwieniu sprawy w terminie i wyznaczeniu nowego terminu załatwienia sprawy (postanowienie NSA w Warszawie z 7 września 2011 r., II GSK 1238/11).
Zgodnie z art. 141 § 1 o.p. na niezałatwienie sprawy we właściwym terminie lub terminie ustalonym na podstawie art. 140 (terminie wskazanym przez organ w zawiadomieniu wskazującym przyczyny niedotrzymania terminu i nowy termin załatwienia sprawy) stronie służy ponaglenie do:
1) organu podatkowego wyższego stopnia;
2) dyrektora izby administracji skarbowej, jeżeli sprawa dotyczy rozpatrywania odwołań od decyzji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta