Wiza „Vander Elst” dostępna dla cudzoziemców spoza Unii
Polska firma może delegować do Niemiec pracowników będących obywatelami Ukrainy na podstawie wizy „Vander Elst", bez odrębnych zezwoleń. Jej uzyskanie nie jest jednak pewne w każdym przypadku.
- Czy o wizę Vander Elst w Ambasadzie w Warszawie może się starać obywatel Ukrainy, który pracuje w Polsce na podstawie wizy wydanej w oparciu o oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy? Takich przypadków jest w końcu najwięcej. – pyta czytelnik.
Co do zasady nie ma przeszkód do ubiegania się o wizę „Vander Elst" na podstawie posiadanej wizy krajowej typu D wydanej w związku z faktem pracy w Polsce w oparciu o oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Jednak to, czy ta wiza zostanie przyznana, zależy od okoliczności konkretnej sprawy.
Wiza Vander Elst jest wydawana w celu przejściowego świadczenia usług w Niemczech przez przedsiębiorcę z innego kraju członkowskiego. Zapisana w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) zasada swobody świadczenia usług obejmuje prawo przedsiębiorstw do realizacji usług w innym państwie członkowskim, do którego mogą tymczasowo delegować swoich pracowników w tym celu bez wymogu posiadania odrębnych zezwoleń na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta