Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dorozumiana zgoda na naukę też zobowiązuje do świadczeń

05 października 2017 | Praca i ZUS | Małgorzata Terlikowska
Wzór umowy szkoleniowej
źródło: Rzeczpospolita
Wzór umowy szkoleniowej

Jeśli pracodawca zwalnia uczącego się pracownika na zajęcia w szkole czy na studiach, należy uznać, że nauka odbywa się za jego zgodą. Tym samym firma ma też inne obowiązki wobec tej osoby.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Tak stanowi art. 17 oraz art. 94 pkt 6 kodeksu pracy.

Przepisy prawa pracy nie określają katalogu dopuszczalnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Zgodnie z postanowieniami k.p. przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie i uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika.

Aprobata lub inicjatywa

Przepisy k.p., które regulują sprawy ważne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, dotyczą sytuacji, gdy podnoszenie kwalifikacji odbywa się albo z inicjatywy samego szefa (który kieruje pracownika na doszkalanie) albo co najmniej za jego zgodą.

Pracodawca może nie zgodzić się na dokształcanie pracowników, jednak powinien to umieć uzasadnić.

Uprawnienia uczącego

Pracownik, który chce się uczyć i uzyskał zgodę szefa, ma prawo do urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za ten czas otrzymuje mu wynagrodzenie. Oprócz tego szef może (to wyłącznie jego dobra wola) przyznać podwładnemu dodatkowe świadczenia, np. pokryć koszty opłat za naukę, przejazdów do szkoły, podręczników czy też zakwaterowania w miejscu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10870

Wydanie: 10870

Spis treści
Zamów abonament