Towary ze spadku trzeba ujawnić
Odziedziczone zapasy, które przedsiębiorca będzie sprzedawał we własnej firmie, nie są jego kosztem podatkowym. Ilość nabytych nieodpłatnie rzeczy powinien jednak wykazać w kolumnie 17 księgi przychodów i rozchodów.
- Mój ojciec prowadził działalność gospodarczą (sprzedaż detaliczna artykułów papierniczych, gier i zabawek). 11 sierpnia br. zmarł. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia spadek odziedziczyliśmy ja oraz siostra, każde ½ spadku.
18 sierpnia 2017 r. rozpocząłem działalność gospodarczą, która częściowo pokrywa się z działalnością prowadzoną przez ojca. W najbliższym czasie zamierzam wraz z siostrą dokonać nieodpłatnego działu spadku i zniesienia współwłasności w ten sposób, że towary handlowe (m.in. zabawki, artykuły papiernicze, artykuły biurowe i szkolne) wchodzące w skład firmy ojca przypadłyby mnie na wyłączną własność. Nabyte w ten sposób towary zamierzam sprzedawać w swojej firmie. Czy nabyte w drodze działu spadku towary handlowe powinienem wpisać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy mogę to zrobić na podstawie sporządzonego dokumentu określającego rodzaj, ilość i wartość towarów przeznaczonych do sprzedaży w prowadzonej działalności? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu musi spełniać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta