Reprywatyzacja na Mariensztacie
Roszczenia Miasto oddało kamienicę odbudowaną po wojnie przez państwo. Danuta Frey
Kamienicę Pod Łabędziem na Mariensztacie odbudowano w latach 1947–1948 ze środków Skarbu Państwa. W 2008 r. miasto oddało ją spadkobiercom dawnych właścicielek na podstawie decyzji prezydenta Warszawy, ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego do gruntu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny nie dopatrzyły się w tym rażącego naruszenia prawa.
Radca prawny Łukasz Bernatowicz, autor książki „Reprywatyzacja na przykładzie gruntów warszawskich" mówi, że było to możliwe, choć wątpliwe etycznie i prawnie.
Wątpliwości lokatorów
Byli lokatorzy w zawiadomieniu do komisji weryfikacyjnej zgłosili „Uzasadnione wątpliwości odnośnie zgodności z prawem odzyskania przez spadkobierców przedwojennych właścicieli nieruchomości przy ul. Mariensztat 9 i zwrotu im budynku na tej nieruchomości". Dochodzenie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu m.st. Warszawy w związku z procesem reprywatyzacji wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście-Północ.
Jacek i Jolanta Wierzbiccy, którzy po sprzedaży części budynku na Mariensztacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta