Szerokie uprawnienia organów podatkowych
Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką nie ulegają przedawnieniu, jednakże po upływie jego terminu mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki.
Zgodnie z art. 34 § 1 Ordynacji podatkowej Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2 o.p., a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości. Z treści powołanego przepisu wynika, jakoby zasadą było powstawanie hipoteki przymusowej tytułem zabezpieczenia zobowiązań podatkowych wynikających z doręczenia podatnikowi decyzji konstytutywnej, ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego (o których mowa w art. 21§ 1 pkt 2 o.p.). W polskim prawie podatkowym zasadą natomiast jest powstanie zobowiązania podatkowego ipso iure, w wyniku realizacji podatkowego stanu faktycznego. Artykuł 34 § 1 o.p. wskazuje jednak, że hipoteka przymusowa przysługuje również z tytułu zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości, co prawdopodobnie w praktyce występuje dużo częściej.
Ograniczone prawo rzeczowe
Hipoteka przymusowa jest szczególnym rodzajem hipoteki „cywilnoprawnej" i ma status ograniczonego prawa rzeczowego. Zgodnie z art. 34 § 5 o.p., do hipoteki przymusowej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące hipoteki na nieruchomości, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta