Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieoczekiwany rykoszet sankcji

03 listopada 2017 | Prawo | Aleksander Galos Jacek Kozikowski

ALEKSANDER GALOS JACEK KOZIKOWSKI Nie tylko firmy objęte sankcjami, ale również przedsiębiorcy z krajów nakładających je ponoszą duże koszty z tym związane. Warto, gdy podejmujemy decyzje, o tym pamiętać – zauważają eksperci.

Choć sankcje gospodarcze jako element polityki międzynarodowej stanowią w ostatnim czasie przedmiot ożywionej debaty, niewiele uwagi w przestrzeni publicznej poświęca się temu, czym tak naprawdę są sankcje gospodarcze, jak działają w praktyce i jakie wiążą się z nimi zagrożenia. Zrozumienie mechanizmu funkcjonowania sankcji jest szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność w takich sektorach gospodarki jak energetyka, przemysł wydobywczy czy zbrojeniowy. Często się bowiem zdarza, że nie tylko podmioty objęte sankcjami, ale również przedsiębiorcy z krajów nakładających sankcje ponoszą znaczące koszty związane z nałożeniem sankcji. Sytuacja ta wynika ze szczególnego charakteru prawnego sankcji, które w praktyce w znacznej mierze polegają na reglamentowaniu działalności swoich własnych obywateli w relacjach biznesowych z państwem czy podmiotami objętymi sankcjami.

Przewidywalne skutki nałożenia embarga

Historia widziała już wiele takich przypadków, np. amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Chiny po masakrze na placu Tiananmen w Chinach w 1989 rok, które zakazywały podmiotom z USA eksportu technologii związanych z energetyką jądrową do Chin. Zaskakująco, nałożone embargo uderzyło głównie rykoszetem w największego amerykańskiego potentata branży jądrowej, spółkę Westinghouse, która w obliczu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10894

Wydanie: 10894

Spis treści
Zamów abonament