Status sygnalisty w firmie ma nadawać prokurator
Projektowane przepisy, które mają wejść w życie od nowego roku przewidują szereg rozwiązań ukierunkowanych na zapobieganie i zwalczanie korupcji, a wśród nich ochronę statusu tzw. sygnalisty (ang. whistleblower) oraz obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych.
23 października 2017 r. zaprezentowano, a kolejnego dnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o jawności życia publicznego. Już 1 stycznia 2018 r. ustawa ma wejść w życie. Nowa regulacja ma zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności, ustawę o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa oraz ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Ustawa ma wprowadzić istotne zmiany w zakresie: pozyskiwania informacji publicznej, dostępu do oświadczeń majątkowych, ochrony prywatności w postępowaniach administracyjnych, czy jawności procesu legislacyjnego. Co istotne dla przedsiębiorców projekt przewiduje szereg rozwiązań ukierunkowanych na zapobieganie i zwalczanie korupcji, a wśród nich ochronę statusu tzw. sygnalisty (ang. whistleblower) oraz obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych.
Publiczna jawność dla przedsiębiorców
Ustawa przewiduje wprowadzenie rejestru umów prowadzonego przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w ramach którego ujawnione zostaną najistotniejsze elementy wszelkich kontraktów zawieranych przez jednostki sektora publicznego oraz tzw. spółki zobowiązane, tj. te spółki kapitałowe, w których Skarb Państwa bezpośrednio lub za pośrednictwem innego podmiotu posiada 10 proc. praw udziałowych. Efektem tego będzie upublicznienie danych ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta