Niejasna przyszłość emerytur w Polsce
Niska stopa zastąpienia będzie problemem dla przyszłych emerytów – zgodzili się uczestnicy debaty w Szkole Głównej Handlowej.
Regina Skibińska
Zmiany w systemie emerytalnym były przedmiotem dyskusji w Szkole Głównej Handlowej w ramach programu debat SGH Professionals.
– Na razie system nie zapewni środków do życia starszym ludziom i dlatego powinni oni sami oszczędzać – taki jest przekaz od czasu reformy z 1999 r. – mówiła prof. Leokadia Oręziak z SGH. – Dyskutujmy, dopóki to jest możliwe, gdyż po wejściu w życie ustawy zniechęcenie do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) zagrożone będzie karą do dwóch lat więzienia.
Prof. Leokadia Oręziak jest zwolenniczką oszczędzania na emeryturę w ZUS. – Świat wymyślił jedno rozwiązanie, które trzeba doskonalić i dostosować do zmian w demografii i gospodarce. To rozwiązanie to solidarnościowy repartycyjny system emerytalny. Wszystko inne jest złudzeniem – podkreślała.
Wielka niewiadoma
Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta