Budynek nie musi być fizycznie związany z gruntem
W Polsce trudno jest budować nad tunelami czy parkingami podziemnymi.
W centrum wielu polskich miast można znaleźć atrakcyjne i puste działki. Inwestorzy się o nie jednak nie biją. Powód? Pod ich powierzchnią znajdują się tunele, tory, parkingi itd. Trudno więc je zabudować. W Nowym Jorku, Sztokholmie czy Szanghaju nie byłoby z tym żadnych problemów. Tam już dawno z tym sobie poradzono.
Na protezie prawnej
Polskie prawo cywilne przewiduje, że właścicielem budynku lub innego obiektu jest właściciel gruntu, na którym go wybudowano (z kilkoma wyjątkami). Przepisy pozwalają więc ustanowić odrębną własność budynku dopiero, gdy zostanie określony udział w gruncie. A jak to zrobić, gdy budynek stoi na płycie podziemnego parkingu lub nad tunelem, w którym biegną droga czy tory kolejowe? Przecież bezpośredniej styczności z gruntem nie ma.
– Idealnego rozwiązania w polskim prawie dziś nie znajdziemy. Dlatego prawnicy muszą posiłkować się różnymi protezami prawnymi – mówi Mirosław Gdesz, prawnik.
Tak było m.in. w wypadku Centrum Nauki Kopernik, stojące nad tunelem, w którym biegnie Wisłostrada oraz z hotelem Courtyard by Marriott na warszawskim lotnisku Okęcie. Hotel nie ma praktycznie kontaktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta