Decyzja o przejściu na emeryturę należy do pracownika
OCHRONA | Niektóre osoby będą chronione przed zwolnieniem również po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego. To do nich należy wybór, czy pozostaną w zatrudnieniu, czy odejdą na świadczenie.
- Urodziłem się 19 grudnia 1953 r. Nieprzerwanie od 1978 r. pracuję na umowę o pracę. 19 grudnia 2016 r. nabyłem prawo do okresu ochronnego przed zwolnieniem mnie z pracy. Jaki okres ochronny obowiązuje mnie po reformie emerytalnej?
Zgodnie z przepisami sprzed reformy emerytalnej, wiek emerytalny mężczyzny urodzonego 19 grudnia 1953 r. wynosił 67 lat. Czytelnik osiągnąłby go w grudniu 2020 r. Oznacza to, że jego okres ochrony przedemerytalnej rzeczywiście rozpoczął się w grudniu 2016 r. Zgodnie z reformą systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 października 2017 r., powszechny wiek emerytalny mężczyzn został obniżony do 65 lat. Czytelnik osiągnie go 19 grudnia 2018 r.
Z uwagi na to, że pracownik był już objęty ochroną stosunku pracy w dniu wejścia w życie nowych przepisów, będzie podlegał tej ochronie do 19 grudnia 2020 r. (tj. do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z dotychczasowych przepisów). Bez znaczenia jest fakt, że w międzyczasie osiągnie nowy, obniżony wiek emerytalny. Od pracownika będzie zależało, czy przejdzie na emeryturę, czy będzie chciał dalej pracować do końca okresu podlegania ochronie.
- Chciałbym ustalić swój okres ochrony przedemerytalnej. Urodziłem się 18 stycznia 1957 r., mam ponad 38 lat pracy. Kiedy będę objęty ochroną po zmianie wieku emerytalnego? Czy będzie to okres 18 stycznia 2018 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta